Skip to main content
Hungary 94.2% Hungary

Total:

85

Countries
304995
Today: 135
Total: 304,995

Több mint 314 millió forintos pályázat indul a fogyatékossággal élők támogatott lakhatásának segítésére

Több mint 314 millió forintos pályázat indul
tamogatas lakhatas
A fogyatékossággal élők támogatott lakhatásának segítésére

"Összesen több mint 300 millió forint értékben hirdet pályázatokat a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkársága a fogyatékossággal élő személyek támogatására – jelentette be Csizi Péter szociális ügyekért felelős helyettes államtitkár a 2024. július 31-én Budaörsön tartott sajtótájékoztatón."
-olvasható Magyarország Kormánya internetes portálon.

„Csizi Péter helyettes államtitkár kifejtette: a Foglalkoztatás 2024 pályázat azokat a rehabilitációs szolgáltatókat segíti egy éven át, akiknek az a célja, hogy a megváltozott munkaképességű munkavállalók a nyílt munkaerőpiacon tudjanak elhelyezkedni.
"A munkavállalókat és a munkáltatókat egyaránt kell edukálni, segíteni azért, hogy minél több ember gond nélkül tudjon dolgozni" – hangsúlyozta.


Szülősegítő pályázatuk célja azon civil és egyházi szervezetek támogatása anyagilag, akik súlyos fogyatékossággal élő gyermeket nevelő szülőket támogatnak. Csizi Péter jelezte, hogy „a tavalyi pályázaton több mint 1500 szülő részesülhetett támogatásban.”

Hogy ez sok vagy kevés?- azt döntse el mindenki magában...


A harmadik pályázat, amelyet több mint másfél évtizede közzétesznek, a segítőkutya-képzéssel foglalkozó szervezetek támogatását célozza – ismertette a helyettes államtitkár. Hozzátette: a közhiedelemmel ellentétben nemcsak vakvezető kutyák kiképzésére nyújtanak pályázati forrást, hanem mozgássérült segítő, rohamot jelző és terápiás kutyákat is képeznek ebből a támogatásból.”

Csizi Péter, a budaörsi Auchan áruházban tartott sajtótájékoztatón kifejtette: a gondoskodásra szoruló emberek megsegítésének nem csupán intézményi keretek között kell megvalósulnia, sőt a kormányzat kiemelt célja, hogy a rászoruló embertársaink – legyenek értelmi fogyatékossággal élők vagy kerekesszékes emberek – minél tovább a saját otthonaikban, a saját környezetükben tudjanak élni.
A legtöbb esetben rokonok, szülők azok, akik a legtöbb gondoskodást nyújtják, de ezt segíthetik négylábú barátaink is – mutatott rá, hozzátéve: sok esetben utóbbiaknak köszönhető, hogy valaki ne intézményi keretek között, hanem a lakásában élhesse a mindennapjait.

Ezt támaszthatja alá az a tény, hogy több mint 314 millió forintos pályázat indul a fogyatékossággal élők támogatott lakhatásának segítésére.

„Több mint 314 millió forintos keretösszeggel indul pályázat a fogyatékossággal élők támogatott lakhatásának segítésére – jelentette be a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára kedden, Budapesten.”- derül ki az adózóna írásából.

„Fülöp Attila elmondta: a kormányzat azon dolgozik, hogy felszámolja azt a rendszert, amelyben a fogyatékossággal élők úgynevezett tömegintézményekben élnek.
Mint mondta, a kormányzat javítani szeretné az ellátottak helyzetét és az intézményi élet helyett a támogatott lakhatást segíti, többek között ezzel a mostani pályázattal.
Hozzátette: a cél az, hogy tíz év múlva a tömegintézmények helyett egyedi életminőséget garantáló lakhatási megoldásokat tudjanak biztosítani a fogyatékossággal élőnek is, akik így 10-12 fős lakásokban, családias környezetben élhetnének.”

A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet pályázatot írt ki 314 millió 600 ezer forintos keretösszeggel, a fogyatékossággal élők vagy pszichiátriai ellátottak támogatott lakhatásának kialakítására Budapesten.”
Az persze megint itt a nagy kérdés, hogy a vidéken élőkkel mi a helyzet?
A vidéki fogyatékossággal élő embereket miért nem vonják be a támogatásba?
2024. október 17-éig jelentkezhetnek a pályázatra az önkormányzati, egyházi és civil szervezetek.”- mondta el Fülöp Attila
A kormányzat azon dolgozik, hogy felszámolja azt a rendszert, amelyben a fogyatékossággal élők tömegintézményekben élnek.
Javítani szeretnék az ellátottak helyzetét, és az intézményi élet helyett a támogatott lakhatást segíteni, például a mostani pályázattal.

A cél az, hogy tíz év múlva a tömegintézmények helyett egyedi életminőséget garantáló lakhatási megoldásokat tudjanak biztosítani a fogyatékossággal élőknek is, akik így 10-12 fős lakásokban, családias környezetben élhetnének.
Eddig több mint 50 milliárd forintot fordítottak magyar költségvetési forrásból és a Széchenyi 2020 programból támogatott lakhatás kialakítására, így ma már több mint 4700, fogyatékossággal élő vagy pszichiátriai ellátásban részesülő élhet tömegintézmény helyett a személyes igényekre jobban figyelő, családias környezetben.
Forrás: MTI

Szép elképzelés és nemes a cél amikről most olvashattunk.

De a családias környezet akkor optimális ha a fogyatékkal élőket gondozó személy is megfelelő ellátásban és megbecsülésben részesülhet...- ápolási díj helyett 8 órás munkabér (minimálbér) és foglalkoztatottsági jogviszony.
A sajátos nevelési igényű gyermekek tanítása, a fogyatékossággal élő felnőttek lakhatása, valamint az érintettek foglalkoztatásának támogatását is növelhetné az állam.
A büdzsé ugyanis nem tartalmaz plusz forrást a sajátos nevelési igényű gyermekek oktatására.
A megváltozott munkaképességű dolgozók 80 százaléka pedig 200 ezer forintot sem visz haza havonta.
A vidéken élő felnőtt fogyatékossággal élők lakhatása is megoldható lenne megfelelő támogatással.
Írta: Gerencsér József
  • Találatok: 156