Skip to main content
Hungary 94.2% Hungary

Total:

85

Countries
304989
Today: 129
Total: 304,989

Blog

A gyógytornáról és rehabilitációs kezelésekről általában

Mi az a rehabilitáció egészségügyi szempontból?
gyogytorna
Hogyan segít egy gyógytornász a rehabilitációban?

Azt gondoljuk, érdemes néhány gondolat erejéig elidőzni a gyógytorna és masszázs kezeléseknél.
Fontos ez azért is, mert e kezelések elengedhetetlen részét képezik a gyógyításnak, no meg azért is, mert csak módszeresen, terápiás protokoll részeként, szakember segítségével szabad a foglalkozásokat végezni.
Egyetlen kezelésnek szinte soha sincs mérhető hatása, a gerincet támasztó izomzatnak az ellazítása, nyújtása (közkedvelten stretching), majd megerősítése csak lépésről lépésre felépítve, módszeresen végezhető (gondosan elvégzett orvosi, ill. gyógytornászi-masszőri állapotfelmérést követően).
Ellenkező esetben vagy elmarad az eredmény, vagy „túl” kezelés esetén akár a panaszok és tünetek súlyosbodása sem elképzelhetetlen.
Az egyénre szabott, az adott betegre, betegségre célirányosan kialakított rehabilitációs protokoll alapján végzett szériakezelések hozhatnak megfelelő, a beteg számára is látványos eredményt.
A már elsajátított, rutin szerűen végezhető gyakorlatok később otthon folytathatók, ezzel tudunk értékes időt megtakarítani, ill. pácienseink anyagi kezeléssel kapcsolatos anyagi terheit csökkenteni.
A gyógytornász:
Speciális gyógytorna gyakorlatok alkalmazásával a megbetegedett testrész funkcióját helyreállítja, és javítja a beteg koordinációját, egyensúlyát és ügyességét a mindennapokban
A gyógytorna gyakorlatok lehetnek:
1. aktívak, ilyenkor a beteg maga végzi a mozdulatsort.
2. vezetett aktív, ilyenkor a beteg és a gyógytornász együtt dolgozik;
3. passzívak, mikor a gyógytornász, vagy egyéb gyógytorna-gép segítségével létrejön a kívánt mozdulatsor. A páciens ilyenkor „csak” pihenteti az adott testrészt
Aktív gyógytorna gyakorlatok során:
használhatnak izomerősítőt és nyújtó gyakorlatokat, koordináció, egyensúly- és tartásjavító gyakorlatokat.
Az eszközök lehetnek: labda, bot, szalag, bordásfal…
Passzív terápiák során:
Passzív kimozgatást, passzív nyújtást és manuál-terápiás fogásokat alkalmaznak a gyógytornászok.
Egyéni gyógytorna kezelés szükséges az alábbi esetekben:
1. nyak-, hát-, derék-, és végtagfájdalmak;
2. sérülések utáni rehabilitáció: törés, zúzódás, szalagszakadás, ficam, polytrauma, stb.;
3. műtétek előtti roborálás: minden mozgásszervi műtétet megelőzően, hogy a beteg ízületének mozgáshatárait és izomerejét megnövelve kerüljön sor a műtétre, illetve a műtétet követően, hogy már ismerje
4. a műtét utáni gyakorlatokat.
Rehabilitációról különböző esetekben beszélhetünk.
A gyógytorna az orvosi területhez tartozik, és műtétet vagy balesetet követően, esetleg krónikus mozgásszervi probléma esetén lehet segítségére.

De mi a rehabilitáció és milyen fajtái lehetnek?
Milyen esetben vethető be a gyógytorna?
Hogyan segíthet ebben egy gyógytornász?
Ezekre a kérdésekre adunk tájékoztatást az alábbiakban.
Mi az a rehabilitáció?
A rehabilitáció olyan egészségügyi ellátásokat foglal magába, amelyek célja, hogy valamilyen trauma vagy betegség miatt létrejött funkcióveszteséget visszaállítsa, szükség esetén pótolja, vagy új képességeket fejlesszen ki a veszteség kompenzálására.
Mik lehetnek a rehabilitáció fajtái?
Rehabilitációról nem csak egészségügyi/orvosi értelemben beszélhetünk, ugyanis létezik ezen kívül pedagógiai, foglalkozási és szociális fajtája is.
Az orvosi rehabilitáció területei:
légzés és kardiológiai rehabilitáció
onkológiai rehabilitáció
balesetek, műtétek utáni rehabilitáció
mozgásszervi rehabilitáció
pszichiátriai és szenvedélybetegek rehabilitációja
Tehát az egészségügyi rehabilitációhoz többek között elengedhetetlen a fizioterápia (gyógytorna és fizikoterápia), logopédia és a pszichológiai is.
Milyen esetekben segíthet gyógytorna a rehabilitációban?
A gyógytorna a járó-és fekvőbeteg rehabilitációban is hatékony módszer lehet. Sokszor nem csak akut esetekben segíthet, hanem hosszú távú, úgynevezett fenntartó rehabilitációban is részt vehet egy gyógytornász.
Az alábbi esetekben lehet szükség gyógytornász bevonására a rehabilitációhoz:
traumát követően
műtét után
maradványtünetekkel gyógyuló betegség esetén
krónikus mozgásszervi betegségek esetén

Hogyan segít egy gyógytornász a rehabilitációban?

A gyógytorna olyan rehabilitációs eljárás, amely személyre szabott módon történik, tehát mindig igazodik az Ön aktuális állapotához a kezelések alkalmával.
Mivel egy szakképzett gyógytornász már számos képesítéssel rendelkezik, ezért a kezelések során alkalmazott technikákkal minden típusú és állapotú szövetre pozitív hatást gyakorolhat a speciális fogásokkal. 

A fizioterápia azért is elengedhetetlen a műtétek és traumák utáni rehabilitációban, mert hozzájárul a szövetek regenerációjához, és az aktív élet visszanyeréséhez.
A gyógytorna nem csak a klasszikus erősítő és nyújtó gyakorlatokat foglalja magába, ugyanis a gyógytornászok különböző, modern technikákat sajátítanak el a diploma megszerzése után, amelyek között lehet manuális (pl.: manuálterápia), nem manuális (pl.: funkcionális tréning), eszközös (pl.: köpöly) és eszköz nélküli (pl.: FDM) terápiás módszer is. Hogy mely módszert, milyen esetben vet be a terapeuta, azt az előzetes állapotfelmérés eredményei alapján dönti el.
A gyógytornász munkája mellett fontos kiemelni, hogy a gyógytorna sikeressége nem csak a szakemberen múlik.
Ez egy olyan folyamat, amely a gyógytornász és a páciens közös munkáját igényli. Tehát a terapeuták által betanított feladatokat Önnek is végeznie kell napi/heti rendszerességgel annak érdekében, hogy a rehabilitáció eredményes legyen.


Mi lehet a szövődménye a gyógytorna hiányának?

A sikeres rehabilitációhoz elengedhetetlen a gyógytorna, éppen ezért fizioterápia hiányában lehetséges, hogy bizonyos funkciók helyreállítása vagy pótlása kevésbé lesz eredményes. A mozgási korlátozottság vagy a maradványtünetek továbbra is megnehezíthetik a szükségletek kielégítését és így a mindennapokat.
Továbbá, mivel testünkben minden-mindennel összefügg, és a kötőszöveti hálózatunk megszakítás nélkül behálózza a teljes szervezetünket, így gyakran egy kezeletlen problémából kialakulhat egy másik, újabb panasz is. Ha valahol probléma lép fel, azt testünk bizonyos ideig képes kompenzálni, azonban egy idő után további tüneteket tapasztalhat, amelyeket már nem tud a kiinduló panaszhoz kötni.
A gyógytorna azért is fontos, mert rendszeres végzésével lerövidíthető a rehabilitációs idő!

Általában hogyan zajlik a gyógytorna rehabilitáció esetén?

Az állapotfelmérés első lépcsőfoka az anamnézis felvétel.
Ennek során részletesen, mindenre kiterjedően kikérdezik a pácienst betegségéről/traumájáról/műtéti körülményekről, valamint egyéb kórelőzményekről, kedvelt mozgásformákról, tehát mindenről, amely segít, hogy a gyógytornász teljes képet kapjon az aktuális állapotáról. 
Az anamnézis felvétel után következik a megtekintés.
Ennek során a gyógytornász minden irányból megvizsgálja például a testtartást, az ízületek helyzetét, illetve a vázizomzat állapotát már itt is megfigyeli.

Ez ugyanis hasznos lehet a későbbi, fizikális vizsgálathoz. Miközben a látottakat lejegyzeteli, Önnel is megosztja, hogy mit lát.
A megtekintést fizikális vizsgálat követi. A fizikális vizsgálat az érintett területtől függően történhet állva, ülve és fekve is.
A terapeuta olyan funkcionális teszteket végez, amelyekkel felméri az adott ízület és izomcsoport állapotát.
Vizsgálja többek között az izomerőt, az ízületek mozgásterjedelmét, az izmok feszességét, nyújthatóságát.
A gyógytornász itt is mindig tájékoztatja Önt a következő lépésről, elmagyarázza mi fog történni és mit érezhet a vizsgálófogás közben. 

Ezt követően a gyógytornász az eredmények alapján egy mozgásszervi diagnózist állít fel. Erre alapozva a gyógytornász egy személyre szabott terápiás tervet dolgoz ki, amelyet szintén ismertet a kezelendővel.
A kezelések alatt a gyógytornászok folyamatosan monitorozzák a kezelt beteget rezdüléseit és nagy hangsúlyt fektetnek a fájdalommentes kezelésekre, azonban lehetséges, hogy bizonyos gyakorlatok vagy kezelési fogások kellemetlenséggel járnak majd.
Ekkor a terapeuta fogást vagy gyakorlatot vált, a lényeg, hogy nem a fájdalom kiprovokálása a cél, hanem annak megszüntetése, és az alapvető funkciók helyreállítása. 

Rendszeres gyógytornával már 2-3 alkalom után érezheti, hogy fizikailag erősödik, csökken a fájdalom és a duzzanat, és a mindennapok is hétről-hétre könnyebbé válhatnak.
További információk a gyógytornáról ide kattintva olvashatók.
Gyógytorna gyakorlatsorok ízületenként:
Az otthon végezhető gyakorlat sorok ide kattintva tölthetők le word formátumban a PTE Traumatológiai és Kézsebészeti Klinika honlapjáról
És most lássunk egy kis videót az otthon végezhető gyógytornáról.
Gyógytorna - Otthon végezhető gyakorlatok
Videó szerzője: Sclerosis Multiplexes Betegek Csongrád Megyei Egyesület
e
  • Találatok: 158