Skip to main content
Hungary 94.2% Hungary

Total:

85

Countries
304995
Today: 135
Total: 304,995

A fogyatékos személyeket is érintő legújabb jogszabályok

Számos, a fogyatékossággal élő embereket is érintő jogszabály módosult a közelmúltban.
fogyatekos jogszabalyok 2024
A változások a felsőoktatást, a foglalkoztatási szektort és az adókedvezményeket is érintették.


Számos, a fogyatékossággal élő embereket is érintő jogszabály módosult a közelmúltban.
A változások a felsőoktatást, a foglalkoztatási szektort és az adókedvezményeket is érintették.

1. Családi adókedvezmény – magasabb összeggel

Az 597/2022. (XII. 28.) Kormányrendelet egy kedvező változást hozott azoknak az embereknek, akik saját maguk vagy gyermekük tartós betegsége, vagy súlyos fogyatékossága okán jogosultak családi adókedvezményre.

Emlékeztetőként: családi adókedvezményre jogosult az, aki saját vagy házastársa gyermeke(i) után, vagy saját jogán magasabb összegű családi pótlékra jogosult, vagy az, aki rokkantsági járadékban részesül.

A 2023. január 1-jétől hatályos jogszabályi változásnak köszönhetően, amennyiben az az eltartott, akinek révén az érintett az adóalapkedvezményre jogosult, tartósan beteg vagy súlyos fogyatékossággal élő, az adóalapkedvezmény havi összege 66 670 Ft-tal nő (ez 10 000 Ft-tal több kedvezményt jelent a fizetendő adóból). Ráadásul ez az összeg annyiszor számítandó, ahány tartósan beteg vagy súlyos fogyatékossággal élő eltartott van a családban.

Tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos személynek az alábbiak minősülnek:
– az a tizennyolc évesnél fiatalabb gyermek, aki a külön jogszabályban meghatározott betegsége, illetve fogyatékossága miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorul, valamint
– az a tizennyolc évesnél idősebb személy, aki a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt munkaképességét legalább 67%-ban elvesztette, legalább 50%-os mértékű egészségkárosodást szenvedett, vagy akinek egészségi állapota a rehabilitációs hatóság minősítése alapján a tizennyolcadik életévének a betöltése előtt sem haladja meg az 50%-os mértéket, és ez az állapot legalább egy éve tart, vagy előreláthatólag legalább egy évig fennáll.

Aki saját jogán jogosult a családi adókedvezményre – ideértve a rokkantsági járadékban részesülőket is –, illetve aki után igénybe veszik a családi adókedvezményt, meg kell, hogy feleljen a fenti definíciónak, csak akkor lehet igénybe venni utána a plusz 66 670 Ft-os adóalapkedvezményt. Továbbá az arra jogosultak ezt a plusz kedvezményt kizárólag a kihirdetett veszélyhelyzet időtartama alatt érvényesíthetik.

Az adóhatóság minden évben kibocsát egy formanyomtatványt, amin az érintettek jelezhetik, milyen adókedvezményeket kívánnak igénybe venni adott évben. Ezen a nyomtatványon kell azt is jelezni, ha családi adókedvezményt igénylünk. A rendelet alapján az űrlapon külön kell jelölni a tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő eltartottak számát annak érdekében, hogy az utánuk járó lehető legtöbb adókedvezményt igénybe tudjuk venni.

A NAV vonatkozó tájékoztatójaitt olvasható.

 2. Módosult a Munka Törvénykönyve

Jelentősen módosult 2023. január 1-jével a Munka Törvénykönyve, a 44 paragrafusból álló módosítások közül most csak egy fontos változást emelünk ki.

A tavalyi év végéig a Munka Törvénykönyve szerint nyugdíjasnak minősültek azok, akik rokkantsági ellátásban részesülnek.
Emiatt a munkáltató a határozatlan tartamú munkaviszony felmondással történő megszüntetését nem volt köteles indokolni esetükben,
illetve a munkáltató felmondása esetén nem járt számukra végkielégítés sem.

Idén január 1-től a rokkantsági ellátásban részesülők már nem minősülnek nyugdíjas munkavállalónak, így a munkáltató köteles indokolni a határozatlan tartamú munkaviszonyuk felmondását, illetve végkielégítés is jár számukra.

3. Nőtt a minimálbér és a garantált bérminimum, illetve a súlyos fogyatékosság miatti adókedvezmény összege is

A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege (minimálbér) a teljes munkaidő teljesítése esetén 2023. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 232 000 forint.

A garantált bérminimum pedig teljes munkaidő esetén 2023. január 1-jétől havibér alkalmazása esetén 296 400 forint, mivel az összevont adóalap adóját csökkentő, súlyos fogyatékosság miatti adókedvezmény a minimálbér 5%-a egy hónapban, ezért annak összege 2023-ban 11 600 Ft lett havonta, éves szinten pedig 139 200 Ft.

2024-ben a kedvezmény összege jogosultsági hónaponként 576 601 forint, ami 86 490 forint adómegtakarítást, teljes évre fennálló jogosultság esetén 6 919 212 forint, ami összesen 1 037 880 forint adómegtakarítást jelent.

Az adókedvezmények sora 

A személyi adókedvezmény rendszere és sorrendje az alábbi. Ha több jogcímen is érvényesíthet adókedvezményt, azokat az alábbi sorrendben lehet figyelembe venni:

A 25 éven aluliak valamint a 30 év alatti anyák szja mentessége akkor él, ha a havi bruttó keresetük nem éri el a 576.601 Ft-ot!
Az információnk tájékoztató jellegű és nem helyettesíti az aktuális jogszabályokat ezért keresse fel a hívatalos portálokat!

  • Találatok: 245