Fő tartalom átugrása

Akadálymentesítési fogalmak

 Egyenlő esélyű hozzáférés elve, az egyetemes tervezés eszméje akadálymentesítés
akadalymentesítes alapfogalmak mbe optimized.hu
Az akadálymentesítéssel kapcsolatban felmerülő legfontosabb fogalmak az alábbiak


Az akadálymentesítéssel kapcsolatban felmerülő legfontosabb fogalmak az alábbiak:

 Akadálymentesítés:
Az akadálymentesítés a fogyatékkal élők számára olyan feltételek biztosítását jelenti, mely kiküszöböli azokat a hátrányokat,
melyeket fogyatékosságuk miatt el kell szenvedjenek.
Más segítséget igényel egy mozgásában korlátozott, egy hallássérült, egy gyengén látó vagy akár értelmi fogyatékos embertársunk.
Hasznukra lehetünk különféle eszközökkel, tudatos környezetformálással, és segítségünkke
Akadálymentesen megközelíthető:
Akadálymentesen megközelíthető az az épület vagy berendezési tárgy, amely a használó fizikai, érzékszervi
és szellemi fogyatékosságának mértékétől függetlenül is lehetőség szerint legönállóbban – külső segítség nélkül – kényelmesen, különösebb erőkifejtés nélkül elérhető.
Ehhez megfelelő méretű, magasságú hely biztosított, miközben segédeszközének használata (bot, mankó, járókeret, kerekesszék) nem korlátozott.

Akadálymentesen használható:

Egy épület akadálymentesen használható, ha abban minden szerkezet, berendezési tárgy a használó fizikai, érzékszervi és szellemi fogyatékosságának
mértékétől függetlenül lehetőség szerint legönállóbban – súlyos fogyatékossággal bíró használó esetén az állandó kísérőjének segítségével – használható.
Ehhez megfelelő méretű, formájú kezelőeszközök biztosítottak, valamint azok elérhetősége és megközelítése is akadálymentes.

Egyenlő esélyű hozzáférés elve:

A fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. törvény alapján „a közszolgáltatás egyenlő eséllyel hozzáférhető akkor, ha igénybevétele – az igénybe vevő állapotának megfelelő önállósággal – mindenki, különösen a mozgási, látási, hallási, mentális és kommunikációs funkciókban sérült emberek számára akadálymentes, kiszámítható, értelmezhető és érzékelhető; továbbá az az épület, amelyben a közszolgáltatást nyújtják, mindenki számára megközelíthető, a nyilvánosság számára nyitva álló része bejárható, vészhelyzetben biztonsággal elhagyható, valamint az épületben a tárgyak, berendezések mindenki számára rendeltetésszerűen használhatók és a szolgáltatások egyformán igénybe vehetők.”

Egyetemes tervezés:
Az egyetemes tervezés eszméje az a preventív gondolkodásmód, tervezési stratégia, amely már a tervezés folyamatának az elején figyelembe veszi a használók képességeinek különbözőségét. A tervezési stratégia gyakorlásával olyan termékek jönnek létre, amelyek különleges tervezési megoldások és adaptáció nélkül biztosítják a lehető legtöbb ember számára a legteljesebb és legönállóbb használhatóságot. Jelen esetben a „termékek” megnevezés a legkülönbözőbb használati tárgyakon, eszközökön túl valamennyi, az ember által formált környezetre, szolgáltatásra és infrastruktúrára is vonatkozik, tehát a köz-, és lakóépületekre is. Termékek, minthogy ezek is valamilyen ember által végzett tervezési folyamat eredményeként jönnek létre.
Csúszásmentes:
Olyan járófelületet nevezünk csúszásmentesnek, amelyen az elcsúszás, elesés lehetősége minimális marad még a felület szennyeződése esetén is (víz, jég, sár, olaj, stb.)

Domborúan tapintható térképek:

A tapintható térképek és makettek elsősorban összbenyomás kialakítására alkalmasak, pl. város, városrész, kórház területén épületek, stb.
elhelyezkedésére, irányára, szerkezetére utalnak. Ezen kívül az épületen belüli tájékozódást is megkönnyíthetik az intézmény elrendezését
és a helységek elhelyezkedését bemutató tapintható térképek, melyek legkönnyebb és leggyorsabb tanulmányozására egy fix helyen elhelyezett pult létesítése javasolt.

Emelőgép, emelőlap:

Az emelőgépek esetében a személyfelvonóktól eltérően a személyek szállítása szabadon vagy általában könnyűszerkezetes aknában függőlegesen mozgó, részben zárt (hátfal és oldalfalak) vagy teljesen nyitott platón, lapon történik.
A beépítésük a személyemelő gépekre vonatkozó hatályos szabvány értelmében korlátozott, középületekben maximálisan 4,00 m emelőmagasságig építhető be, továbbá teherbírása 220-300 kg, így sok esetben a súlyosabb kerekesszékek (általában az elektromos hajtású kerekesszékek, valamint idősek által használt háromkerekű kocsik, „scooterek”) és használóik szállítására nem alkalmasak.

Fogyatékos-személy:
Az, aki érzékszervi,– így különösen látás, -hallásszervi, mozgásszervi, értelmi képességeit jelentős mértékben vagy egyáltalán nem birtokolja, illetőleg a kommunikációjában számottevően korlátozott, és ez számára tartós hátrányt jelent a társadalmi életben való aktív részvétel során.

Hangos-térkép:
Olyan kommunikációs segédeszköz a fehér bottal közlekedő látássérültek részére, melynek segítségével bármely középületben, bevásárló-központban, ill. bármely közforgalmú helyen könnyedén eligazodhatnak, ill. eljuthatnak oda is, ahová a látó emberek minden előkészület nélkül eltalálnának. Az épületek útvonalának felolvasása mp3 lejátszóra, azaz az épület útvonalának hangos-térképpel történő „felszerelése.”


Indukciós hurok (hangerősítő rendszer):
A tisztább és zavarmentes hangérzékelés érdekében azokban a helyiségekben, ahol a halláskárosult személy hosszabb időt tölt (nappali, TV szoba) célszerű indukciós hangerősítő rendszert használni.
Ez a rendszer az adó-vevő elvén alapul: a kierősítésre szánt hang a helyiség padlóján vagy mennyezetén látható vagy eltakart módon körbefutó, hurkot alkotó vezeték segítségével - mint adó - a hurok belsejében mágneses indukciós teret hoz létre, amelyben az indukciós hangerősítő rendszerrel ellátott hallókészülékek a megfelelő állásba kapcsolva képesek közvetlenül a kívánt hangot venni és azt megfelelően felerősíteni.

Jeltolmács:
A jeltolmács információt közvetít. Feladata, hogy a magyar nyelv használói megértsék a magyar jelnyelv használóit, és fordítva. Fő feladata a jelentés lehető legpontosabb átadása.
A Jelnyelvi Tolmácsok Országos Szövetsége rendelkezik egy Etikai Kódex-szel, amit minden tagjának kötelessége betartani.
Ez az alapja a szolgáltatás színvonalának, a titoktartásnak és a semlegességnek.

Komplex akadálymentesítés:
Teljes körű vagy komplex akadálymentesítésről kétféle szempontból beszélhetünk. Az akadálymentesség „komplexitását”, teljeskörűségét egyrészt értelmezhetjük valamennyi használói (azaz fogyatékossági) csoport kontextusában, másrészt az adott épületben (épített környezetben) található valamennyi funkció, szolgáltatás tekintetében.

Korlátlift:
A korlátliftek esetében a személyek szállítása minden esetben szabadon, a lépcső vonalával párhuzamosan mozgó lapon történik.
A berendezések teherbírása a személyemelő gépekre vonatkozó hatályos szabvány értelmében 220-300 kg, így sok esetben a súlyosabb kerekesszékek (általában az elektromos hajtású kerekesszékek, valamint idősek által használt háromkerekű kocsik, „scooterek”) és használóik szállítására nem alkalmasak.
A gyakorlatban a berendezések használhatóságát az alábbi tényezők korlátozzák:
• kültéri alkalmazás esetén a berendezés jellemzően időjárás- illetve a rongálás elleni védelemmel van ellátva, amelynek leszerelése, eltávolítása a berendezés üzembeállítását nehézkessé teszi, az önálló használatot teljesen meggátolja.
• a terhelés nélküli plató és a csatlakozó szint között változó mértékű szintkülönbség található, így a platóra felhajtás nehézségekbe ütközhet.
• jelentős a használatával kapcsolatban tapasztalható bizalmatlanság, főleg a gyakori meghibásodások és a kezelő hiánya vagy gyakorlatlansága miatt.

Piktogram:
Felirat helyett alkalmazott szimbólumokat tartalmazó eligazító tábla.
A piktogramok a gyengén látó, a nagyothalló, a siket, az értelmi fogyatékos és az autista személyeken kívül a külföldi látogatóknak is nagy segítséget jelentenek.
Továbbá valamennyi használó gyorsabban juthat információhoz a nemzetközileg elfogadott szimbólumrendszer használata esetén.

Rámpa:
A rámpa egy sík közlekedési felület, amely két különböző szintet köt össze.
A rámpák nélkülözhetetlenek a kerekesszék használók számára – de nemcsak a kerekesszéknek vannak kerekei, hanem egy babakocsinak,
bevásárlókocsinak is és számos bőrönd és táska is görgőkön mozgatható. Ha nincs is szó kerekekről, görgőkről, akkor is kényelmesebb rámpán
sétálni lépcsőmászás helyett, főleg felfelé és akkor, ha valaki botot, mankót, járókeretet használ.

Részleges-akadálymentesítés:
Ha a meglévő építmény, építményrész utólagos akadálymentessé történő átalakítása kisebb területre, építményrészre terjed ki, mint az az építmény rendeltetése alapján elvárható, ideális volna, és/vagy az építmény egyes részletei nem felelnek meg az akadálymentesség követelményéhez előírt méreteknek, szabályoknak, azonban az építményben lévő közszolgáltatások így is hozzáférhetők mindenki számára.

Térd-szabad kialakítás:
Az a szabad hely, amely biztosítja a beépített berendezések, valamint munkafelületek (pultok, asztalok) kerekesszékkel történő megközelíthetőségét és kényelmes használhatóságát. A használó térdének, valamint a kerekesszék karfájának és lábtartójának a munkafelület, illetve berendezési eszköz alá gördülését semmilyen szerkezet, benyúló elem, stb. ne korlátozza.
Vezetősáv-figyelmeztetősáv:
A járófelületen a burkolati anyag felületi, sűrűségbeli, színbeli, hangtani tulajdonságainak különbözőségével kialakított burkolati sáv, amely vak, gyengén látó, vagy felfogóképességükben korlátozott emberek tájékozódását segíti.

  • Találatok: 752
Egyesület címe
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • 7621 Pécs, Lyceum utca 5
  • Nyitvatartás:
    munkanapokon 8:00-12:00 
Telefonszám
E-mail cím
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
facebook kovetes