Fő tartalom átugrása

Közigazgatási élethelyzetekről röviden

Ebben az írásban az egészségkárosodáshoz, illetve a fogyatékkal éléshez kapcsolódó ellátások, támogatások és kedvezmények kerülnek bemutatásra.
közigelethelyzet mbe optimized.hu
A megváltozott munkaképességű, fogyatékossági támogatásra vagy vakok személyi járadékára jogosult személyek további 5 munkanap pótszabadságra jogosultak. 

Ebben az írásban az egészségkárosodáshoz, illetve a fogyatékkal éléshez kapcsolódó ellátások, támogatások és kedvezmények kerülnek bemutatásra.

Az ellátások részletszabályaival kapcsolatban a lakóhely szerint illetékes kormányhivatalnál, kormányablaknál vagy az éjjel nappal elérhető Országos telefonos ügyfélszolgálatnál lehet érdeklődni a 1818-asingyenes számon, vagy a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen.
Rehabilitációs ellátás: A munkaerőpiacra visszavezethető, rehabilitálható személyek, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján a 60%-ot nem haladja meg és rendelkeznek a szükséges biztosítási idővel, rehabilitációs ellátásra lehetnek jogosultak.
Rokkantsági ellátás: A rehabilitációra nem javasolt, a munkaerőpiacra vissza nem vezethető, önellátásra képtelen személyek, akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60%-ot nem haladja és rendelkeznek a szükséges biztosítási idővel, rokkantsági ellátásra lehetnek jogosultak.
Fogyatékossági támogatás: A 18. életévét betöltött súlyosan fogyatékos személy részére fogyatékossági támogatás állapítható meg. Az ellátás biztosítási jogviszonytól (a videóban helytelenül szolgálati idő hangzik el) független és havi rendszerességgel kerül folyósításra.
Rokkantsági járadék: azok lehetnek jogosultak, akik 25 éves koruk betöltése előtt legalább 70%-os mértékű egészségkárosodást szenvednek el és nem szereznek jogosultságot rehabilitációs vagy rokkantsági ellátásra, illetve nyugellátásra. Az ellátást a 18. életév betöltésétől lehet megállapítani és nem feltétele az előzetes biztosítási idő (a videóban helytelenül szolgálati idő hangzik el).
Baleseti járadék: Amennyiben az üzemi balesetből 13%-ot meghaladó mértékű egészségkárosodás következik be, de az egészségkárosodás mértéke nem olyan súlyos, hogy megváltozott munkaképességűek ellátásra jogosítson, akkor állapítható meg ez az ellátás.
Ápolási díj: Azok a személyek, akik háztartásukban tartósan ápolják vagy gondozzák valamely fogyatékkal élő hozzátartozójukat, ápolási díjra lehetnek jogosultak. Az ápolási díj összege 2019-ben kb. 15%-kal nő, illetve az elkövetkező három éveben további 5%-5%-os emelés várható.
Gyermekek otthongondozási díja (GYOD):
Gyermekek otthongondozási díjára lehet jogosult az a vér szerinti vagy örökbefogadó szülő, aki súlyosan fogyatékos, önellátásra képtelen gyermekéről gondoskodik. Az ellátás összege 2019-ben maximum havi 100.000 forint. Tartós ápolást végzők időskori támogatása: erre az ellátásra az lehet jogosult, akinek az öregségi nyugellátásra való jogosultságát megállapították és a nyugellátást megelőző legalább 20 éven át gondozta gyermekét és ez idő alatt a törvényben meghatározott ellátásokban részesült. Aktív korúak ellátása: Azok a rászoruló személyek lehetnek jogosultak, akiknek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján nem haladja meg az 50%-ot, illetve aki vakok személyi járadékában vagy fogyatékossági támogatásban részesülnek.
Akadálymentesítési támogatás:
Mozgáskorlátozott személyek akadálymentesítési támogatást vehetnek igénybe akadálymentes új lakás vásárlásához, építéséhez, illetve meglévő lakás átalakításához.

Személygépkocsi szerzési támogatás: A súlyosan mozgáskorlátozott, illetve egyéb fogyatékossággal élő személyek új vagy 5 évesnél nem idősebb gépkocsi, három- vagy négykerekű jármű, illetve gépi meghajtású kerekesszék vásárlásához személygépkocsi szerzési támogatást vehet igénybe. Személygépkocsi átalakítási támogatás: A súlyosan mozgáskorlátozott, illetve a jogszabályban meghatározott egyéb személyek a személygépkocsijuk automata sebességváltóval, vagy egyéb segédberendezéssel történő felszereléséhez; illetve a gépkocsi súlyosan mozgáskorlátozott személy szállításának alkalmassá tételéhez vehető igénybe e az ellátás.
Parkolási igazolvány:
A súlyosan mozgássérült, illetve a jogszabályban meghatározott egyéb fogyatékossággal élő személyek parkolási igazolványra lehetnek jogosultak. A parkolási igazolvány különböző közlekedési kedvezményeket biztosít a jogosultak számára.

Emelt összegű családi pótlék:
A sajátos nevelési igényű, beteg, illetve fogyatékkal élő gyermek a jogszabályban meghatározott
esetekben hosszabb ideig és magasabb összegű családi pótlékra jogosít.

Fogyatékos gyermekek után járó pótszabadság:
A gyermekek után járó pótszabadság mennyisége további két-két nappal nő a fogyatékkal élő gyermekek számától függően.

Fogyatékkal élő személyek pótszabadsága:

A megváltozott munkaképességű, fogyatékossági támogatásra vagy vakok személyi járadékára jogosult személyek további 5 munkanap pótszabadságra jogosultak.

 
Személyi kedvezmény, adókedvezmény:
A súlyosan fogyatékos, a rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülő, illetve a külön jogszabályban meghatározott betegségben szenvedő személy adókedvezményre lehet jogosult.
SZOCHO kedvezmény: A megváltozott munkaképességű személyt foglalkoztató munkáltató SZOCHO (szociális hozzájárulás) részkedvezményre jogosult.
Ide kattintva érhetők el a Yoetube-on azok a kis-videók melyek részletesen taglalják azokat a közigazgatási helyzeteket amelyekkel találkozhatnak minden napjaikban az érintettek.

Szociális ellátások röviden 
Videó szerzője: Marsovszki Ádám

 

  • Találatok: 679
Egyesület címe
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • 7621 Pécs, Lyceum utca 5
  • Nyitvatartás:
    munkanapokon 8:00-12:00 
Telefonszám
E-mail cím
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
facebook kovetes