Aranygyökér a sokoldalú gyógynövény
Rhodiola rosea kivonata valóban fokozza a testi és szellemi teljesítményt.
A rózsagyökér szabályozza a vérkeringést, a szívműködést, normalizálja a vérnyomást, a vércukor- és a koleszterinszintet
Információnk a tájékozódást segítik, magyarázó jellegűek, kérjük részletesebb információért kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!
A Rhodiola rosea gyökere ( vagy más néven: rózsagyökér, aranygyökér ) elsősorban a Távol-Keleten, Kínában és Szibériában illetve a görög orvosok által erőszeretettel használt és nagy becsben tartott gyógynövény.
A korai időkben az állóképességet, a fizikai és a kognitív funkciókat jelentősen serkentő hatása miatt alkalmazták, mára ezek a jó hatások tudományosan bizonyított tények.
Sokoldalú növény
A rózsagyökér szabályozza a vérkeringést, a szívműködést, normalizálja a vérnyomást, a vércukor- és a koleszterinszintet.
Hatékonyabbá teszi a tanulást az állóképesség növelése, az erőnlét fokozása és az agyi képességek serkentése révén, emellett javítja az emlékezetet, lassítja az öregkori elbutulást. Erősíti az immunrendszert, így használatával a megfázások, gyulladások, asztmatikus panaszok leküzdésében is kiváló eredmény érhető el.
Véd a stressz és a depresszió ellen. Mindössze három hónapos rózsagyökér-kezeléssel sikerült javítani férfiak és nők szexuális gyengeségét.
Az aranygyökér új adaptogén gyógynövény, amely a multivitaminok és ásványi anyagok komplex formulái mellett hatékony, de mégsem oly agresszív fegyver a stressz-ellenes anyagok széles felhozatalából.
Antioxidáns hatással bíró tápanyag, gátolja a szervezetben zajló káros oxidatív folyamatokat, védi a sejteket a károsodástól, mindemellett elősegíti azok ideális működését.
A Rhodiola rosea a következő tudományosan dokumentált egészségügyi előnyökkel bír:
- Stressz- és depresszió ellenes hatás
- A szívizom funkcióinak erősítése, szívritmus-szabályozó ( kardioprotektív )
- Daganatellenes hatás
- A kemoterápia káros mellékhatásainak enyhítése
- A sportteljesítmény fokozása
- A szellemi funkciók javítása
- A szexuális funkciók idealizálása mindkét nem esetén
- A vércukor szabályozás
- Májvédő hatás
- Sejtszinten való erőteljes antioxidáns védelem
- Az idős korral járó rendellenességek és betegségek megelőzése
Harminc éves kutatómunka eredményeként tekintélyes mennyiségű bizonyítékot sikerült összegyűjteni arra, hogy az aranygyökér tulajdonságai révén képes megelőzni bizonyos betegségeket.
Emellett a legújabb orosz és amerikai kutatások alapján kiderült, hogy a Rhodiola rosea kivonat adaptogén hatással bír; ez azt jelenti, hogy képes enyhíteni a stressz okozta káros élettani hatásokat, mint amilyen pl. a szívműködési zavarok jelentkezése, csökkent immun-működés, vagy épp a depressziós állapot kialakulása.
Neve ezekből a pozitív tulajdonságokból ered: aranyat ér ( tehát aranygyökér ) a test és a lélek épségét szolgáló jótékony hatásai miatt.
„Tudományos" története az 1960-as években indult el, amikor orosz kutatók - épp a népi megfigyelések miatt - alapos kémiai és klinikai vizsgálat alá vetették a gyökér kivonatát. Sikerült bizonyítani, hogy a Rhodiola rosea kivonata valóban fokozza a testi és szellemi teljesítményt.
Nehéz fizikai munkát végző dolgozók, űrhajósok és élsportolók esetében azt vették észre, hogy azok fizikai teljesítőképesség 18-25%-kal nőtt egy hónapos kúra után.
Más kísérletek során pedig kimutatták, hogy az aranygyökér a szellemi (kognitiv) képességekre is pozitív hatást gyakorolhat.
Ennek azonban már néhány hétnyi fogyasztás után is érezhető a hatása.
Ezen a szervezet működését illetően is számos pozitív hatással bír. Antioxidáns hatású tápanyag, melynek köszönhetően védi szervezetünket az oxidatív stresszel szemben, elősegíti a sejtek megfelelő működését. A rózsagyökér további fontos tulajdonsága, hogy hozzájárul a keringési rendszer egészséges, normális működéséhez, és a sejtek oxigénnel és tápanyaggal való ideális ellátottságához.
Mit tud még ez az ősi gyógynövény?
A Rhodiola Rosealt (aranygyökér, rózsagyökér, sarkvidéki gyökér) több ezer éve használják a hagyományos orvoslásban.
Elsősorban száraz homokos talajban, magasan a tengerszint felett nő Európa és Ázsia sarkvidéki területein.
A növény 12-30 hüvelyk magas, sárga virágokat növeszt.
A görög Dioscorides orvos fedezte fel először a „rodia riza” gyógyászati alkalmazását kr. e. 77-ben a De Materia Medica-ban.
Ez az ősi gyógynövény-adaptogén figyelemreméltó antidepresszáns és szorongásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Bebizonyosodott, hogy van olyan jó, mint sok vényköteles gyógyszer a depresszió és szorongás kezelésére, és minden bizonnyal a szervezet számára is jobb megoldás lehet.
A Rhodiola Rosea összesen 140 vegyületet tartalmaz a gyökereiben és a rizómában.
A lényegi alkotóelemek közé tartozik a rosavin, a rózsafüzér és a gyanta, amelyek együttesen rosavins néven ismertek.
Hogyan működik a Rhodiola Rosea az agyban?
A Rhodiola Rosea többféle módon serkenti az agy egészségét és működését. Ezek közül kettő különösen kiemelkedik.
A Rhodiola Rosea javítja a hangulatot. A nootropikus közösség jelentései és a klinikai vizsgálatok adatai azt mutatják, hogy a Rhodiola Rosea elősegíti a kiegyensúlyozott hangulat kialakulását és fenntartását.
A Rhodiola Rosea kivonat erős antidepresszáns tulajdonságokkal rendelkezik enyhe és közepesen súlyos depresszióban szenvedőknél.
A krónikus oxidatív stressz agyi ködösséget okozhat, és megnehezíti a fókuszálást, valamint befolyásolhatja az iskolai és a munkahelyi teljesítményt is.
A Rhodiola Rosea serkenti az idegrendszert, így védve agyunkat az oxidatív stressz hatásaitól, számos tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a Rhodiola Roseából készült extraktumok rendszeres használata serkenti az oxidatív stressz által sérült idegsejtek regenerációját, továbbá ösztönzi az ép idegsejtek fejlődését és esetleges növekedését.
Egy kínai állatkísérlet, egyéb gyógynövények mellett, a Rhodiola Rosea lehetséges regeneratív hatását kutatta a krónikus stressz miatt kialakult depresszió okozta neuronsérülések kezelésére. A kísérlet során 50 patkányt 5 csoportra osztottak: normál kontroll, kezeletlen, negatív kontroll, pozitív kontroll és a Rhodiola Rosea-val kezelt csoportok.
A kutatócsoport megállapította, hogy a Rhodiola Rosea-val kezelt csoportban a hippokampuszban található neuronok száma megnövekedett, és idővel a normál szintre is visszaállt.
A tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a Rhodiola Rosea elősegíti az idegi őssejtek proliferációját és differenciálódását a hippokampuszban, és szerepet játszhat a hippokampusz sérült idegsejtjeinek megmentésében.
Források:
https://www.healthline.com/nutrition/rhodiola-rosea
http://www.vital.hu/themes/alter/rozsagyoker.htm
https://agyserkento.hu/blog/A-rhodiola-rosea-acsodahatasai
Gyógyszer Vadász - Chris Kilham (magyar fordítással)
Videó szerzője:Rosea Rhodiola
- Találatok: 576