Fő tartalom átugrása

Egészségpercek

A leghatásosabb gyógynövények az álmatlanság kezelésére

A különböző gyógynövények használata segíthetnek az alvásbanalmatlansag tea

A gyógyításában majdnem egyidős az emberiséggel a gyógynövény

Információnk a tájékozódást segítik, magyarázó jellegűek, kérjük részletesebb információért kérdezze meg kezelőorvosát!
Az álmatlanság  vagy más néven inszomnia lényege, hogy az alvás nem felel meg alapvető funkciójának, folyamata megzavart, tartama megrövidült, s nem vezet a szellemi-fizikai készenléti állapot megújulásához.

Az álmatlanság típusai:
Két fő típusba sorolható: akut álmatlanság és krónikus álmatlanság.
Az akut álmatlanságot, amely általában stresszes vagy átmeneti eseményekből ered, amelyek megzavarják az alvási ciklusokat, rövid távú álmatlanságnak is nevezik.
Másrészt a krónikus álmatlanság legalább három hónapig tartó folyamatos alvásproblémákat okoz, és súlyosabb következményekkel járhat az egyén mindennapi életére nézve.

Akut álmatlanság és annak gyakori kiváltó okai:

Az akut álmatlanság jellemzően néhány napig vagy hétig tart, és különböző tényezők válthatják ki, például a munkával, kapcsolatokkal vagy személyes ügyekkel kapcsolatos szorongás vagy stressz, mentális egészségi állapotok, például depresszió, időzónák közötti utazás miatti jetlag, zajos környezet, amely megnehezíti az elalvást vagy az alvás megtartását, valamint a normál cirkadián ritmust megzavaró váltott műszakos munkarend.

A különböző füvek és gyógynövények használata a betegségek gyógyításában majdnem egyidősek az emberiséggel.

Mit tudnak az egyes gyógynövények? Melyek a leghatásosabb nyugtató és elalvást segítő főzetek és hogyan fogyasszuk őket?
Kínában a növényekkel való gyógyításnak közel 5000 éves múltja van.
Ma is ez a kínai orvoslás egyik legfontosabb módszere.

Az ókori Egyiptomban, Indiában a gyógynövények ugyancsak előkelő helyet foglaltak el a gyógyításban.
A középkori Európában az étkezésre és gyógyításra használatos növényeket nagy gyógynövényligetekben és szerényebb kiskertekben egyaránt termesztették.
Napjainkban sok ember tart vagy szenved a gyógyszerek ismert (és ismeretlen) mellékhatásaitól, ami miatt a gyógynövény-terápiák virágkorukat élik.

A növények gyógyító ereje vegyi összetételükből ered.
A modern gyógyszergyárakban kivonják a növényekből a hatóanyagot, majd gyógyszert gyártanak belőle.

A gyógynövény-kutatók rámutatnak arra, hogy sok gyógynövény többféle hatóanyagot tartalmaz, amelyek együttesen, egymást kiegészítve fejtik ki hatásukat.
Vizsgálatokkal is igazolták, hogy ezek a természetes keverékek teszik a belőlük készült szereket hatékonnyá. Ha bárki kételkedne a növények gyógyító erejében, az gondoljon arra, hogy a leghatásosabb gyógyszerek közül jó néhány különféle növények hatóanyagainak a szintetikus úton előállított másolata.

Macskagyökér

Az ókorban a macskagyökérfüvet Galenosz álmatlanság ellen javasolta, Plinius pedig fájdalomcsillapító hatást vélt benne felfedezni.
A XVIII. századi európai gyógynövényszakértők a macskagyökeret emésztésserkentőként, valamint a hisztéria és a menstruációs tünetek kezelésére ajánlották, de leginkább különböző idegrendszeri betegségek kezelésére alkalmazták, kihasználva altató, nyugtató hatását.
A korai európai herbalisták már valóságos csodaszerként tartották számon, és mindent gyógyítónak nevezték.

Ha álmatlanságban szenvedünk, akkor az egyik legjobb megoldás, ha a macskagyökeret alkalmazzuk teaként.
Egy evőkanál apróra vágott, szárított macskagyökeret áztassunk egy csésze (2dl) forró vízbe, és hagyjuk 12 órán át állni, majd szűrjük le!
Melegítsük meg, de ne hagyjuk felforrni! Ízesíthetjük, vagy fogyasszuk natúr formában.

Citromfű

Többszörös gyógyító hatása miatt a citromfüvet (Melissa officinalis) a középkorban Nagy Károly rendeletére kötelezően termesztették minden kolostorkertben.
A levelekből kinyert citromfű-illóolajat folyékony aranynak is nevezték, annyira értékes volt.
A citromfüvet ma már nem csupán a stressz csökkentésére használják, hanem teaként, illóolajként párologtatóba, fürdővízhez adva, de masszázskrémekben is előszeretettel alkalmazzák, hiszen nemcsak belsőleges fogyasztása, hanem illata révén is megnyugvást hoz.
Álmatlanság ellen, fontos prezentáció előtt, valamint általános feszültség esetén is a segítségünkre lehet, ráadásul görcsoldóként az idegeskedés okozta gyomorpanaszokra is nagyszerű gyógyír.

Orbáncfű

Számos idegnyugtató készítmény fő alapanyaga az orbáncfű, és az egyik legtöbbet kutatott antidepresszáns gyógynövény, amely még az álmatlanságot is enyhíti.
Hogy pontosan miként csökkenti a stresszt, arról még nagy a vita a tudományos világban, de a legtöbben úgy vélik, a szerotonin lebontásáért felelős anyagot blokkolja.

Levendula

Régebben inkább molyirtóként használták, ám valójában az egyik legjobb természetes nyugtató, ami teaként, illóolajként is alkalmazható,
de akár a szárított virágának is nagy hasznát veheti!
Remekül oldja a feszültséget, enyhíti a fejfájást, csökkenti a vérnyomást, ráadásul védelmet nyúlt a kórokozók ellen is!
Finom illata miatt a lakásban párologtatásra sokan használják, de ha az illóolaját feloldja egy kevés tejben és beleönti a fürdővizébe,
akkor éjszaka nagyszerű alvásban lehet majd része!
Ha szereti, akkor még a párnájára is csepegtethet belőle egy keveset.

Komló  (H. lupulus L.)

Nyugtató, altató hatásáról ismert gyógynövény, de feszültségoldó hatásának köszönhetően a stressz okozta emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is alkalmazzák.
Általában más gyógynövénnyel, például macskagyökérrel együtt alkalmazzák.
Fogyasztható teaként, vagy akár a fürdővízbe is tehető.
De a komlóból készült pár pohár sör fogyasztása is megteszi.

Álmatlanság, alvászavarok

Videó szerzője:Györgytea - SzGyörgytea - Szabó Gyuri bácsi öröksége

  • Találatok: 260
Egyesület címe
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • 7621 Pécs, Lyceum utca 5
  • Nyitvatartás:
    munkanapokon 8:00-12:00 
Telefonszám
E-mail cím
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
facebook kovetes