Fő tartalom átugrása

Melyek a nyugdíjszerű ellátások 2025-ben és kik kaphatják?

Jó pár nem feltétlenül a nyugdíjrendszerhez tartozik
nyugdijasok
Mégis a nyugdíjakkal veszik egy kalap alá

2025 januárjától 3,2 százalékkal nőttek a nyugdíjak és még vagy két tucatnyi egyéb ellátás.
A nyugellátások és egyes más ellátások 2025. január havi emeléséről szóló kormányrendeletben tételesen felsorolják ezeket az egyéb ellátásokat.
Jó pár nem feltétlenül a nyugdíjrendszerhez tartozik, mégis a nyugdíjakkal veszik egy kalap alá.
Írásunkban különválasztjuk, melyek a nyugdíjszerű ellátások és melyek nem, kik mire jogosultak, illetve milyen összegben.

Az új rendeletben említett ellátások mindegyikének 2024-ben érvényes összege 3,2 százalékkal lett magasabb januártól. 28 ellátásról van szó, néhány csak nagyon speciális esetben, viszonylag kevés jogosultnak jár. 2025-ben emelkedett a(z)
1. öregségi nyugdíj,
2. özvegyi nyugdíj,
3. szülői nyugdíj,
4. árvaellátás,
5. baleseti hozzátartozói nyugellátás,
6. mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadék,
7. mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadéka,
8. korhatár előtti ellátás,
9. szolgálati járandóság,
10. átmeneti bányászjáradék,
11. táncművészeti életjáradék,
12. rokkantsági ellátás,
13. rehabilitációs ellátás,
14. baleseti járadék,
15. bányászok egészségkárosodási járadéka,
16. fogyatékossági támogatás,
17. vakok személyi járadéka,
18. a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátás,
19. polgármesterek közszolgálati járadéka,
20. a kiegészítő rokkantsági támogatás, a kiegészítő hozzátartozói támogatás, az árvák kiegészítő támogatása és a honvédek baleseti járadékára való jogosultsága megállapításának és folyósításának szabályairól szóló kormányrendelet szerinti kiegészítő rokkantsági támogatás,
21. a honvédelmi adatkezelésekről szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatása,
22. a honvédelmi adatkezelésekről szóló törvény szerinti, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatás,
23. a hadigondozásról szóló törvény alapján a nyugdíjtörvényben foglaltak szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátások,
24. házastársi pótlék,
25. házastárs után járó jövedelempótlék,
26. nemzeti helytállásért elnevezésű pótlék,
27. nemzeti gondozási díj és
28. azok az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emelések és juttatások, amelyeknek a nyugdíjtörvényben foglaltak szerinti emelését kormányrendelet elrendeli.

Mi számít nyugdíjnak?
A saját jogú nyugellátás, vagyis a „rendes” öregségi nyugdíjat és a hozzátartozói nyugellátásokat tekinthetjük nyugdíjnak.
Hozzátartozói nyugellátások
Özvegyi nyugdíj:
Az ellátást megkaphatja az elhunyt, vagy eltűntnek nyilvánított személy házastársa, élettársa, illetve elvált társa is. Ehhez azonban mind az özvegy, mind az elhunyt részéről teljesülnie kell bizonyos feltételeknek.
Özvegyi járadék:
Özvegyi járadék annak jár, akinek az elhunyt házastársa vagy – bizonyos feltételek mellett – élettársa a magánnyugdíjpénztárból a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépett.
Csak akkor lesz azonban az illető jogosult az özvegyi járadékre, ha annak az összege magasabb, mint az özvegyi nyugdíj összege lenne.

Árvaellátás:
Az ellátásra az a gyermek jogosult, akinek szülője öregségi nyugdíjasként halt meg, vagy a haláláig a nyugdíjjogosultsághoz szükséges szolgálati időt megszerezte.
Szülői nyugdíj:
A szülőknek, nagyszülőknek járhat gyermekük, unokájuk elvesztése után. Abban az esetben igényelhető, ha a szülőt a gyermek (vagy unoka) tartotta el halála előtt.
Melyek a nyugdíjszerű ellátások?
A nyugdíjszerű ellátások jellemzően az életkorral, szolgálati idővel, vagy nyugdíjjogosultsággal összefüggő, rendszeresen járó, jövedelempótló juttatások – legalábbis elvileg. 2012. január 1-jétől a megváltozott munkaképességűek ellátásai, azaz a rokkantsági ellátások, már nem a nyugdíjrendszerhez, hanem az egészségbiztosítási rendszerhez tartoznak. (Az egészségbiztosítási rendszer határozza meg a rokkantsági fokozatokat, a szükséges rehabilitációs intézkedéseket, és innen történik az ellátások folyósítása is.) A rokkantsági nyugdíjat 2012-ben megszüntették, helyette vezették be a rokkantsági járadékot. Összege nem függ a munkával töltött évek számától, azonban valamennyi biztosítási idő szükséges az igényléshez.
Egyéb ellátások:
Kivételes rokkantsági ellátás 2025. 01. 01.-től az alapösszeg 142 060,-Ft.
Nemzeti helytállásért járó pótlék: 322 650 Ft/hó
 Hozzátartozói jogon járó pótlék: 161 335 Ft/hó
Politikai okból életüktől és szabadságuktól megfosztottak életjáradéka (alapösszeg): 161 035 Ft/hó
Árvák kiegészítő támogatása (honvédek és rendvédelem hivatásos állományának):
 Hősi halott árvája: az árvaellátás 100%-a
 Szolgálati eredetű balesetben elhunyt árvája: az árvaellátás 50%-a
 Egyéb esetben elhunyt tag árvája: az árvaellátás 20%-a
Ezeket az összegeket a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság automatikusan emeli, ahol szükséges.
Összességében a nyugdíjszerű ellátások pontos meghatározása nem egyértelmű, mivel nehéz eldönteni, hogy egy adott pénzbeli juttatás nyugdíjszerűnek, vagy inkább szociális ellátásnak tekinthető-e. Az sem jelent biztos pontot, ha egy ellátást a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság folyósít. Szakmai körökben gyakran különböző típusok szerint csoportosítják az ellátásokat: öregségi nyugdíjak,
korhatár alatti ellátások, rokkantsági és rehabilitációs ellátások, hozzátartozói nyugellátások, járadékok (pl. mezőgazdasági szövetkezeti, baleseti, rokkantsági járadék), pótlékok (pl. házastársi, jövednyugellátásokat és az egyéb, nyugdíjszerű rendszeres szociális ellátásokat különíti el
A kérdésre tehát nem lehet egyetlen, mindenki számára elfogadható választ találni.
A z innen letölthető táblázatba azok az ellátások kerültek, amelyekkel gyakran találkozhatunk a hétköznapok során.

  • Találatok: 30
Egyesület címe
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • 7621 Pécs, Lyceum utca 5
  • Nyitvatartás:
    munkanapokon 8:00-12:00 
Telefonszám
E-mail cím
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
facebook kovetes