Amit a kövirózsáról jó tudni
A kövirózsa latin neve sempervivum, azaz örökké

A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét
Információink a tájékozódást segítik, magyarázó jellegűek, kérjük részletesebb információért keresse fel a kezelőorvosát vagy gyógyszerészét!
A népi gyógyászatban gyakran használják a növény levelének kipréselt, zselés nedvét külsőleg és belsőleg egyaránt gyulladáscsökkentő, hűsítő, összehúzó hatása miatt.
A kövirózsa latin neve sempervivum, azaz örökké élő – ez a név a növény szívósságára és remek túlélő és alkalmazkodó képességére utal.
Bálint gazda “koplalóművésznek” becézte, érdemes tehát a kertben helyet találni számára.
Népi elnevezései: fülfű, égdörgőfű, mennykővirág, kövirózsa, házi kövirózsa, fali kövirózsa, kőrózsa, fülbeeresztőfű, fülbefacsarófű.
A húsos levelű virág legfőbb hatóanyagai a csersav, a gyümölcssav, a C-vitamin, a szabad aminosavak, a flavonoidok és a nyálkaanyag.
Az ókorban a kövirózsáról azt vélték, megvédi a házat a villámcsapástól, ezért gyakran ültették a házak tetejére.
Számos fajtája létezik.
Levelei színének árnyalta típusonként eltérő.
Magyarországon vadon csak a Villányi hegységben fordul elő, termesztett körülmények között azonban gyakran találkozhatunk vele.
Húsos, csillag alakban szétterülő levelei sokféle hatóanyagot tartalmaznak.
A kövirózsa, amellett, hogy sziklakertek gyönyörű örökzöld dísze, és nem igényel folytonos, aprólékos gondozást, csodás gyógyhatással is rendelkezik.
A kövirózsa gyógyhatásai:
Baktérium és vírusölő hatása van, szájüregi fertőzések, rovar- és csaláncsípések, övsömör, orbánc, vágott sebek, égési sérülések kezelésére, és ajakherpesz, futószemölcs leszárítására.
A kövirózsa leve a középfülgyulladással járó fülfájást is enyhíti, fülbe csepegtetve, rövid időn belül érzékelhetjük a javulást, ha nedvét egyszerű, gyógyszertári krémbe keverjük, használhatjuk májfolt vagy egyéb bőrelszíneződés halványítására, eltüntetésére, napégés ellen az aloe verával is felveszi a versenyt.
Préseljük ki egy alaposan megmosott virág leveleit, keverjük össze egy evőkanál olívaolajjal, adjunk hozzá pár csepp levendulaolajat, és kész is a tökéletes napozás utáni kence, a kövirózsa félbevágott levelét tyúkszem eltávolítására is használhatjuk.
Éjszakára rögzítsük a tyúkszemre, majd másnap áztassuk ki a lábunkat, és kapargassuk le az elhalt bőrt.
Ismételjük meg esténként, ameddig szükséges, csillapítható a gyantázás utáni égő érzést, valamint a viszketést, hatásos a bárányhimlő gyorsabb leszárítására.
A levél forrázatát teaként torokgyulladásra, hörghurutra, kisebesedett száj és afta gyógyítására használható, a kövirózsa nedvét használd aranyérre és szopástól kirepedezett mellbimbók kezelésére is, gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, baktérium és vírusölő hatású.
A népi gyógyászatban használták hasmenés kezelésére és féregűzésre, külsőleg végtagi fájdalmat enyhítettek vele, az erős fejfájást általában percek alatt enyhíti, ha egy maroknyi levelet teszünk a homlokra, napjainkban, a kozmetikai iparban is használják. A növény használatának nincs ellenjavallata, semmilyen mellékhatástól nem kell tartani.
A kövirózsa hatása itt nem merül ki ennyiben.
Gyógyhatásai mellett még a szépségápolásban is felhasználható.
Lehet készíteni belőle házi krémet is, de mégis a kövirózsa krém mire jó?
A nedvét fel lehet használni a májfoltok és a bőrelszíneződések eltüntetésére.
Napégés ellen is nagyon hatásos még az aloeverával is fel tudja venni a versenyt.
Csak ki kell préselni a virág leveleit és össze kell keverni 1 evőkanál olívaolajjal.
Adj hozzá néhány csepp levendulaolajat és már el is készült a napozás utáni krém.
Antioxidáns és sejtvédő hatással is rendelkezik és ezt legfőképpen a C-vitamin tartalmának köszönheti. Ilyen célra egyaránt használható a kövirózsa belsőleg és külsőleg is.
Belsőleg csak a zselés nedvét lehet használni!
A kövirózsa frissen préselt nedvét használjuk külsőleg, például tyúkszemre, szemölcsre, égési sebekre vagy vágásokra, rovarcsípésre.
Övsömör esetén is alkalmazható fájdalomcsillapító hatása miatt.
Gyulladáscsökkentő hatása miatt középfülgyulladás esetén is használhatjuk, de fülzúgás esetén is ajánljuk a fülbe cseppentve
Fülfájásra kövirózsa?
A fülfájás roppantul meg tudja keseríteni a mindennapokat.
Hátterében általában valamilyen fertőzéses eredetű légzőrendszeri megbetegedés (pl. nátha, torokgyulladás) áll, mely átterjed a középfülre.
Előfordulhat, hogy a strandolás során a hallójáratba kerülő víz is a fertőzés forrása.
A fertőzéseket általában gombák vagy baktériumok okozzák, főként a Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Candida albicans és bizonyos Aspergillus fajok.
Fülfájás az év bármelyik szakaszában jelentkezhet, így könnyen előfordulhatnak olyan esetek, amikor nem tudunk azonnal orvoshoz fordulni a problémával és
ilyenkor valamilyen alternatív megoldást kell keresnünk. Erre nagyszerű választás lehet a kövirózsa.
A kövirózsa, latinul Sempervivum tectorum L. a Crassulaceae családba tartozó évelő növény, amely a világ számos táján megtalálható, köztük Magyarországon is.
Általában kertekben, háztetőkön, temetőkben találkozhatunk a növénnyel.
A levelei egy lapos rózsa formát alkotnak, mely néhány centiméterestől egészen a 10-15 centiméteres átmérőt is elérhetnek.
Főként zöld színben fordul elő, de a bíbor különböző árnyalataiban is megjelenhet.
A kövirózsának az összetört levelét és a belőle nyert zselés levélnedvét az európai népgyógyászatban igen széleskörűen használják fülfájásra és fülgyulladásra számos helyen.
Ezen kívül alkalmas még sebek, égési sérülések és különböző fájdalmas területek kezelésére is gyulladáscsökkentő és antimikrobiális hatása miatt.
A növény népi gyógyászatban javasolt használata egyszerű, de az interneten is számos kövirózsából készült fülcsepp érhető el.
Fontos lenne azonban a fülgyulladás kezelésére a megfelelő hatásosságot és biztonságosságot garantáló gyógyszer termékkategóriába tartozó készítmények használata.
Amennyiben mégis a kövirózsa nedvével próbáljuk a tüneteket enyhíteni fontos, hogy csak orvosi vizsgálat után tegyük, sérült a dobhártyáján ugyanis tilos alkalmazni a növényt,
mert így fertőzés alakulhat ki a dobhártyán belül. Továbbá, ha a tünetek pár napon belül nem enyhülnek, vagy rosszabbodnak mindenképp orvoshoz kell fordulni.
A kövirózsa gyógyító hatásai
Videó szerzője: HillVital- Gyógynövényes termékek szakértőktől
- Találatok: 1543