Fő tartalom átugrása

Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság

2020. július 1. óta a NAV automatikusan előírja az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésének kötelezettségét
eu szolgaltatasra jogosultsag
A járulékot a NAV az Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatszolgáltatása alapján írja elő.

Az információk tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a jogszabályt, további információért és a részletekért forduljon a hivatalos szervekhez!
Hogyan változott 2020. július 1-jén az egészségügyi szolgáltatási járulék kötelezettségének bejelentése?
2020. július 1. óta a NAV automatikusan előírja az egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésének kötelezettségét, és erről értesíti az érintett személyt.
A járulékot a NAV az Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) adatszolgáltatása alapján írja elő.

Ez azt jelenti, hogy a természetes személynek a fizetési kötelezettségét,  fő-szabály szerint már nem kell bejelentenie, arra csak kivételes esetekben van szükség.

Mit tegyen, aki semmilyen jogcímen nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra és nem tudja fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot?
Szociális rászorultság alapján a járási hivatal annak állapíthatja meg az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultságát

– akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,

– aki egyedül élő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át

nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

Annak, aki ezeknek a szigorú feltételeknek megfelel, érdemes a járási hivatalt megkeresni annak érdekében, hogy az egészségbiztosítási szolgáltatásra való jogosultságát a járási hivatal a lehető legrövidebb időn belül megállapítsa.

Megoldást jelenthet az is, hogy az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetést a kötelezett helyett, annak hozzájárulásával más személy vagy szerv is teljesítheti.
Az átvállalás a NAV jóváhagyásával válik érvényessé.
Továbbá ha valaki méltányolható jövedelmi, vagyoni és szociális körülményei miatt nem tudja határidőre befizetni a járulékot, fizetési kedvezményt (részletfizetést, fizetési halasztást, mérséklést) kérhet a NAV-tól.
Ha a NAV a fizetési kedvezmény engedélyezésére irányuló eljárásában olyan tényt tárt fel, amely a szociális rászorultság megállapítását megalapozhatja, akkor az érintett személy jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeinek adatait elektronikus úton hivatalból átadja a járási hivatalnak.

A járási hivatal eljárása és a szociális rászorultság bizonyítása:

A szociális rászorultságról a járási hivatal hatósági bizonyítványt állít ki.

A bizonyítvány 1 évig érvényes.

A bizonyítvány tartalmazza a rászoruló személy nevét, lakcímét – tartózkodási engedéllyel rendelkező hontalan személy esetén szálláshelyét

társadalombiztosítási azonosító jelét, a rászorultság tényét, valamint az igazolás hatályosságát.

A bizonyítvány a törvényi feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

A bizonyítvány a szociális rászorultságot a kérelem benyújtásának napjától igazolja.

A szociálisan rászorult személyekről a járási hivatal nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

Egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság megállapítása:
Aki semmilyen jogcímen nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, szociális rászorultsága alapján jogosult lehet arra.

A szociális rászorultságot az egészségügyi szolgáltatási igénybevétele céljából a járási (fővárosi kerületi) hivatal kérelemre állapítja meg annak a személynek,
akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem a szociális vetítési alap összegének 120%-át (34.200 forint), ha egyedül-élő, a szociális
vetítési alap összegének 150%-át (42.750 forint) nem haladja meg továbbá vagyona sem neki, sem családjának nincs nem áll biztosítási jogviszonyban, és egészségügyi ellátásra más jogcímen sem jogosult.
A jogosultság megállapítása esetén a jogosult részére a járási (fővárosi kerületi) hivatal hatósági bizonyítványt állít ki.
A bizonyítvány hatályossága 1 év; a szociális rászorultságot a kérelem benyújtásának napjától igazolja.
A bizonyítvány a feltételek fennállása esetén ismételten kiállítható.
A hatályosság időtartama alatt nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni. (2023-ban a havonta fizetendő járulék összege 9600 forint.)

Igénybenyújtás
A kérelem e célra rendszeresített formanyomtatványon nyújtható be a lakcím szerint illetékes járási hivatalnál, települési önkormányzatnál vagy a kormányablaknál.
A nyomtatvány a benyújtás helyén beszerezhető.
A kérelemhez mellékelni kell a vagyonnyilatkozatot.
A jogosultság megújítása esetén az erre vonatkozó kérelem már az igazolvány lejártát megelőző előtt 30 napon belül is benyújtható.

Megjegyzés
A biztosítottak körét, továbbá az egészségügyi szolgáltatás körét a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény 3. §-a és 22. § (1) bekezdés határozza meg.
Egészségügyi szolgáltatás az egészségügyi tevékenységek összessége, amely az egyén egészségének megőrzése, továbbá a megbetegedések megelőzése, korai felismerése, megállapítása, gyógykezelése, életveszély elhárítása, a megbetegedés következtében kialakult állapot javítása vagy a további állapotromlás megelőzése céljából a beteg vizsgálatára és kezelésére, gondozására, ápolására, egészségügyi rehabilitációjára, a fájdalom és a szenvedés csökkentésére, továbbá a fentiek érdekében a beteg vizsgálati anyagainak feldolgozására irányul.
Vagyon: ingatlan (kivétel: életvitelszerűen lakott lakás), jármű (kivétel: mozgás-korlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű), vagyoni értékű jog, pénzvagyon.
Egyedül-élő az a személy, aki egyszemélyes háztartásban lakik.

További információk a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján ide kattintva.

Jogszabályok:
1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról, 54. §;
63/2006. (III.27.) Korm. rendelet a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének, megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól, 50. §.
 
Egészségügyi szolgáltatási járulék
Videó szerzője: Kölcsey Televízió

  • Találatok: 788
Egyesület címe
  • Mozgáskorlátozottak Baranya Megyei Egyesülete
  • 7621 Pécs, Lyceum utca 5
  • Nyitvatartás:
    munkanapokon 8:00-12:00 
Telefonszám
E-mail cím
  • Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
facebook kovetes